בשנים האחרונות, אנחנו רואים יותר ויותר חברות ישראליות המונפקות בנאסד"ק ובבורסות העולם, במטרה לגייס הון מהציבור. וויקס, איירונסורס, טאבולה, הפינטק פיוניר, חברות הביטוח הדיגיטליות למונייד והיפו, הן רק חלק מרשימה ארוכה של חברות ישראליות שעשו את זה. אבל במקביל לאושר וההתרגשות שאותן חברות חוות, צריך לזכור שמדובר באתגר גדול מאוד ובתהליך שדורש אישורים, היתרים, ביקורות והחלת רגולציה מחמירה ונוקשה.

תהליך עריכת הביטוח עבור הנפקה בנאסד"ק, כרוך בשיתוף פעולה בין שוקי הביטוח בארה"ב לבין שווקי הביטוח של לוידס, כאשר במקביל יש צורך לרדת לרזלוציות הקטנות ביותר, ולקבל את כל המידע הפיננסי המדוייק והמפורט ביותר עבור התשקיף. מורכבות ההליך והזמן הארוך שהוא עשוי להימשך, מחייבים להתחיל אותו מוקדם, כמה חודשים מראש לפחות.

כל סטארטאפ או חברת הייטק שמתחילים בתהליך של יציאה לציבור, חייבים לקחת בחשבון את הסיכונים הגדולים שכרוכים בו ולבנות אסטרטגייה ביטוחית, שכוללת הערכה וניהול הסיכונים בחברה. חשוב מאוד תחילה להציג לכל נושאי המשרה והדירקטורים בחברה את הסיכונים השונים והאחריות המוגברת שמוטלת עליהם, עקב הפיכתה של החברה לציבורית.

גם במהלך תהליכי ההנפקה וגם לאחריהם, ישנה רגולציה מחמירה שחלה עליהם ועליהם להיות מודעים עליה, ולהיות זהירים מאוד בכל צעדיהם. צריך גם לזכור, שתהליך ההנפקה כולל עבודה עם גורמי מקצוע רבים, ביניהם עורכי דין, רואי חשבון, יועצים פיננסיים ועוד, שגם פועלותיהם השונות, יכולות לסכן את החברה. חשוב מאוד גם לבחון את היעדים הפיננסים שהצבתם לעצמכם ולוודא שהם אכן מציאותיים. 

 

איך ביטוח לתהליך הנפקה בנאסד"ק מסייע לצמצם את הסיכון שלוקחת על עצמה החברה?

אחד האמצעים שמאפשרים לצמצם את הסיכון שלוקחת על עצמה החברה הוא רכישת ביטוח לתהליך הנפקה IPO בנאסד"ק. הביטוח כולל:

ביטוח נושאי משרה ודירקטורים – תהליך ההנפקה והיותה של החברה ציבורית, חושף את נושאי המשרה והדירקטורים לתביעות משפטיות מצד משקיעים, ספקים, לקוחות ועוד. כל החלטה של חברי הדירקטוריון יכולה לגרור נזק כספי לגורמים שליישים, שעלולים להאשים אותם בהפרת החובות החוקיות שלהם. בנוסף, גם רשויות החוק, בוחנות ב-7 עיינים את מעשיהם של נושאי המשרה, ועלולה להעמידם לדין עקב הפרת החוק. לצורך כך, נוצר הביטוח שמאפשר לפצות את הדירקטורים ונושאי המשרה, על הוצאות משפטיות שונות, לרבות חקירות, פסקי דין, פשרות, פגיעה בשמם הטוב ובמוניטין שצברו ועוד.