עולם ההשקעות והנדל"ן מושך אליו בשנים האחרונות יותר ויותר משקיעים, המחפשים הזדמנויות השקעה משתלמות לחסכונות שלהם, במטרה להבטיח את העתיד שלהם ושל משפחתם. במקביל, יותר ויותר קרנות וגופי השקעה שונים, כמו חברות יזמות, קרנות נדל"ן וגידור, מציעים להם אפיקי השקעה מגוונים מלבד שוק ההון, ביניהם: נכסי נדל"ן בכל העולם, תשתיות, השקעות ירוקות ועוד.

כדי להבין את הפריחה המשמעותית בתחום ההשקעות, מספיק להסתכל על הנתונים של חברת Preqin Global Alternatives, לפיהם בסוף 2021, השווי הכולל של שוק ההשקעות האלטרנטיביות עמד על מעל ל-13 טריליון דולר, כשב-2026 הסכום כמעט יוכפל ויגיע לכ-23 טריליון דולר.

אם כי הביקוש ההולך וגובר למציאת אפיקי השקעה משתלמים והגורמים השונים המעורבים בהליך, ביניהם משקיעים, יזמים, מתווכים, עורכי דין ובעלי מקצוע נוספים, גם מגבירים את הסיכונים והאחריות המוטלים על קרנות ההשקעות והגידור השונות.

בתוך העולם הדינמי והאינטנסיבי הזה, יותר ויותר גופי השקעה מבינים שהם חייבים לגדר ולצמצם את הסיכונים שהם לוקחים, במטרה להשיא רווחים בצורה האופטימלית.

לצורך כך, נוצר ביטוח מקצועי שמספק לקרנות ההשקעות האלטרנטיביות, קרנות הגידור וקרנות הנדל"ן, מענה נגד תביעות וחשיפות משפטיות שונות, מולן הן עלולות להתמודד במסגרת פעילותן. 

אילו סוגי ביטוחים קיימים היום עבור גופי השקעה אלה?

ביטוח דירקטורים ונושאי משרה – כגוף השקעות שאחראי לפעמים לניהול השקעות בהיקפים של מיליוני דולרים ויותר, קרנות הנדל"ן, גידור וההשקעות האלטרנטיביות, כוללות לא מעט מנהלים, דירקטורים וגורמים בכירים, שצריכים לנווט ולקבל החלטות מורכבות מדי יום. בתוך המציאות הזו הם עלולים להיחשף לתביעות אישיות מצד משקיעים, יזמים, בעלי מקצוע, שעלולים לטעון להתנהלות רשלנית מצדם. כשבמקביל גם עובדים עלולים להגיש נגדם תביעה משפטית, בגין התנהלות לא חוקית במסגרת יחסי העובד-מעביד. כדי לצמצם סיכונים אלו, ולממן את ההליכים המשפטיים השונים, את חובת הפיצוי שנקבעה במסגרת פסק הדין או הסכם פשרה, נוצר ביטוח זה. שאף מכסה חקירות רגולטוריות שונות, שנפתחות נגד הדירקטורים ונושאי המשרה.

ביטוח אחריות מקצועית – מכסה את חברות היזמות, הנדל"ן והגידור עצמן, בפני תביעות רשלנות שונות המוגשות על ידי צד שלישי, ביניהם משקיעים, יזמים, אנשי מקצוע וכו'. ביטוח אחריות מקצועית במקרה של גופי השקעות הוא חשוב וקריטי, שכן במסגרת ניהול השקעות, לא פעם נהיה עדים לגורמים שונים שלא יהיו מרוצים מהחלטות ומההתנהלות של גוף ההשקעה, שגרמו להם להפסדים כספיים משמעותיים, וירצו לתבוע על רשלנות מקצועית. ביטוח אחריות מקצועית בא להגן על החברות והקרנות השונות, ולשפות אותן במקרה של תביעה, חקירה, פגיעה בשם הטוב וכו'.

ביטוח סייבר – לצערנו, בשנים האחרונות, אנחנו עדים ליותר ויותר מתקפות סייבר, במהלכן חברות וקרנות עלולות להיחשף לסכנות של גניבת מידע או סכומי כסף או של בקשה לתשלום כופר. המידע הרב שמוחזק היום אצל אותם גופי השקעה, הן בנוגע למשקיעים, יזמים, השקעות, מעלה גם את הסיכון לתביעות מצד גורמים שלישיים במקרה של דליפת מידע. ביטוח הסייבר נועד לתת לגופי ההשקעה מטריה מקיפה, שמגנה עליהם הן מנזקים שנגרמו לה עקב הפריצה וניהול אירוע הסייבר, והן נגד תביעות שונות המוגשות נגדם  מצד גורמים שונים.

ביטוח מעילות Crime – גופי ההשקעה אמונים על כספי השקעות משמעותיים, שמגיעים סך הכל יחד לטריליוני דולרים ויותר. ניהול הכספים הללו, מעלה גם את הסיכון לביצוע מעילות על ידי עובדים, בכספים ובניירות הערך, שהם מחזיקים בידם. ביטוח Crime מספק לגופי ההשקעה שיפוי בגין גניבה, ויש לשים לב שהוא כולל גם מעילה אלקטרונית.